Wnętrza w kolorach roku Pantone!

Pantone to firma z branży poligraficznej, która zasłynęła dzięki opracowaniu swojej własnej, unikatowej skali kolorów. Posługuje się nią dziś wielu projektantów: architektów, grafików, czy kreatorów mody. Jeśli kiedykolwiek widzieliście gdzieś ogromny wachlarz próbek kolorów, bardzo możliwe, że mieliście właśnie do czynienia ze znanym wzornikiem. W tym roku Instytut Pantone ogłosił nie jeden, ale dwa „najmodniejsze” odcienie. Poznajcie szary Pantone Ultimate Grey oraz żółty Pantone Illuminating i zobaczcie jak można wykorzystać je we własnym salonie.

Nowe kolory roku tworzą we wnętrzu wyjątkowo zgrany duet kolorystyczny, który zachwyca swoją kontrastowością. Szarość Ultimate Grey odzwierciedla praktyczny sposób myślenia narzucony przez pandemię, a jego lśniący w słońcu odpowiednik wyraża pogodę ducha i optymizm w patrzeniu na przyszłość.

Przyznacie, że ten gorący wnętrzarski tandem dopasowany jest do siebie w stu procentach

Podczas, gdy jedna część ożywia i dodaje wnętrzu optymizmu, druga, bardziej stonowana,  sprawia, że wyczuwamy w pomieszczeniu spokój i porządek. „Część architektów już dawno dostrzegła potencjał obu kolorów, czego przykładem mogą być fantastyczne realizacje z meblami polskich marek Gala Collezione i Sweet Sit, autorstwa Sandry Białkowskiej z pracowni Dobry Układ, czy Łukasza Święcickiego z Łukasz Święcicki Architektura” – mówi Izabela Stępień, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej w Gala Collezione, producenta mebli wypoczynkowych, które można zamówić w dowolnym, wybranym z wzornika kolorze.

Zdecydowany żółty akcent w postaci modnej sofy, czy fotela Gala Collezione to świetny pomysł na ożywienie salonu. Przyjemny dla oka, kojarzący się z beztroską i wakacjami żółty, zapewnia pomieszczeniu świeżość oraz współczesny, designerski look. Nawet w bardziej stonowanych odcieniach, trudno go przeoczyć przechodząc obok. Połączony z szarością stanowi idealne zestawienie lubianego stylu modern, czy loft” – mówi projektantka Sandra Białkowska z pracowni Dobry Układ.

„Szary, drugi kolor wybrany przez Pantone, jest wyjątkowo plastyczny i stanowi idealne tło do aranżacji wnętrz. Doskonale odnajduje się w minimalistycznych i industrialnych przestrzeniach. W połączeniu z żółciami nabiera zupełnie nowego charakteru. Tworzy nowoczesną kompozycję, która nie jest szablonowa i opatrzona. Żółty z kolei dodaje energii, bo ma w sobie mnóstwo pozytywnych skojarzeń, które dobrze wpływają na domowników. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, warto zdecydować się na jeden mocny akcent w tym kolorze, na przykład sofę, narożnik lub fotel. W połączeniu z szarością, doda salonowi przytulności” – mówi architekt wnętrz Łukasz Święcicki z pracowni Łukasz Święcicki Architektura.

O nowych kolorach roku i trwającym kilka miesięcy procesie ich wyboru Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute mówi: „Mamy oczy i uszy na całym świecie. Nasz globalny zespół zbiera informacje o wszystkich dziedzinach projektowania, sztuce, rozrywce, filmach, ale także np. o marzeniach związanych z podróżami. Na nasz wybór miał wpływ nowy styl życia, warunki socjoekonomiczne, technologie i materiały”. Mając na uwadze bieżące wydarzenia, Pressman dodaje: „Widząc, jak ludzie resetują swoje umysły i zmieniają priorytety, wygląda na to, że potrzebujemy się nawzajem, jeśli mamy się przedostać do innego miejsca. Wybrana przez nas para kolorów podkreśla tę współzależność”

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.