Jak zadbać o kocioł po sezonie grzewczym?

Przed nami lato, a więc możemy powiedzieć, że sezon grzewczy się już skończył. Prawdą jest, że i latem zdarzają się zimniejsze noce, ale bez przesady – o tej porze roku do pieca podkładać już nie trzeba. Wielu z nas czyści kotły i takimi pozostawia je aż do jesieni, kiedy to znowu zaczyna w nich palić. Owszem jest to jakieś rozwiązanie, ale na pewno nie najlepsze. Warto zadbać tutaj o to, aby wcześniej przyjrzeli się mu specjaliści i ocenili czy wszystko jest tak jak powinno, czy może trzeba dokonać jego naprawy.

Przegląd kotła

Odpowiedzmy sobie na pytanie, co zyskamy, przeprowadzając przegląd kotła. Otóż już na początku zaznaczmy, że zaniedbanie kotła stanowi ogromne zagrożenie i może doprowadzić do tragedii. Przynajmniej jeśli zaniedbujemy go przez kilka sezonów. Przyczyną takich wypadków może być ulatniający się gaz, spaliny czy znajdujący się wewnątrz kotła osad. Poza tym warto mieć na uwadze, że kocioł, który ma jakieś usterki jest także znacznie mniej wydajniejszy, a więc spala więcej paliwa i tym samym naraża właściciela na większe koszty ogrzewania.

Autoryzowany serwis

Jeśli już zdecydowaliśmy się poddać nasz kocioł przeglądowi, warto tu postawić na ludzi, którzy znają się na tej pracy jak nikt inny. Najlepszym wyborem bezsprzecznie będzie autoryzowany serwis, który nie tylko dokładnie przejrzy kocioł i wszystkie jego elementy, ale także go wyczyści, a dodatkowo przeprowadzi konserwację wymiennika. Poza tym sprawdzi palnik i pompę obiegową, naczynie zbiorcze, szczelność przyłączy oraz wszystkie czujniki.

 

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.

2 Comments

  1. Ja kocioł poddaję serwisowaniu co dwa lata. Częściej chyba nie trzeba.

  2. Najlepiej jest go poddawać konserwacji co roku, ale co dwa sezony też jest ok.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*