Jak zadbać o kocioł po sezonie grzewczym?

Przed nami lato, a więc możemy powiedzieć, że sezon grzewczy się już skończył. Prawdą jest, że i latem zdarzają się zimniejsze noce, ale bez przesady – o tej porze roku do pieca podkładać już nie trzeba. Wielu z nas czyści kotły i takimi pozostawia je aż do jesieni, kiedy to znowu zaczyna w nich palić. Owszem jest to jakieś rozwiązanie, ale na pewno nie najlepsze. Warto zadbać tutaj o to, aby wcześniej przyjrzeli się mu specjaliści i ocenili czy wszystko jest tak jak powinno, czy może trzeba dokonać jego naprawy.

Przegląd kotła

Odpowiedzmy sobie na pytanie, co zyskamy, przeprowadzając przegląd kotła. Otóż już na początku zaznaczmy, że zaniedbanie kotła stanowi ogromne zagrożenie i może doprowadzić do tragedii. Przynajmniej jeśli zaniedbujemy go przez kilka sezonów. Przyczyną takich wypadków może być ulatniający się gaz, spaliny czy znajdujący się wewnątrz kotła osad. Poza tym warto mieć na uwadze, że kocioł, który ma jakieś usterki jest także znacznie mniej wydajniejszy, a więc spala więcej paliwa i tym samym naraża właściciela na większe koszty ogrzewania.

Autoryzowany serwis

Jeśli już zdecydowaliśmy się poddać nasz kocioł przeglądowi, warto tu postawić na ludzi, którzy znają się na tej pracy jak nikt inny. Najlepszym wyborem bezsprzecznie będzie autoryzowany serwis, który nie tylko dokładnie przejrzy kocioł i wszystkie jego elementy, ale także go wyczyści, a dodatkowo przeprowadzi konserwację wymiennika. Poza tym sprawdzi palnik i pompę obiegową, naczynie zbiorcze, szczelność przyłączy oraz wszystkie czujniki.

 

2 Comments

  1. Ja kocioł poddaję serwisowaniu co dwa lata. Częściej chyba nie trzeba.

  2. Najlepiej jest go poddawać konserwacji co roku, ale co dwa sezony też jest ok.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*