Czy można zaoszczędzić na budowie domu?

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że budowa domu to naprawdę ogromny wydatek. Niemal każdy z nas posiłkuje się tutaj kredytem, bo oczywiste jest, że nie ma dwustu czy trzystu tysięcy złotych w oszczędnościach. Wielu uważa, że na budowie domu nie da się oszczędzić, choć nie wydaje się być to prawdą, bo tak jak i na każdym procederze, tak i tutaj możemy poszukać pewnych oszczędności. Na czym w związku z tym należy się skupić, aby nieco grosza na takiej inwestycji uszczknąć?

Projekt domu

Jeśli chcemy oszczędzić na budowie domu, oszczędności poszukać należy już na etapie wyboru samego projektu. W takiej sytuacji należy zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem będą gotowe projekty, które są o wiele tańsze od tych tworzonych na indywidualne zamówienie klienta.

Bryła

Przejdźmy teraz już do etapu budowy. Chcąc oszczędzić środki, powinniśmy postawić na dom, który ma prostą bryłę z ograniczoną ilością wszelkich detali architektonicznych. Ważny jest tutaj też sam dach, który przy budowie domu jest najkosztowniejszy. Postawić należy na dach prosty bez wielu skosów i spadków.

Powierzchnia

Dom tańszy im mniejszy, a więc wiele zależy tutaj także i od jego powierzchni. Dlatego też powierzchnia powinna być optymalnie dobrana do liczby mieszkańców i ich potrzeb. Nie ma sensu stawiania ogromnego domu, którego i tak w całości nie będziemy użytkować.

Oszczędzając na budowie, warto skupić się jeszcze na piwnicy, z której można zrezygnować oraz samym procesie budowy. Prostsze prace można wykonać osobiście, co także w jakimś stopniu pozwoli nam na takiej budowie oszczędzić.

 

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.

2 Comments

  1. Czy oszczędność 20-30 tysięcy jest tu aż taka ważna?

  2. Każda oszczędność jest ważna, choć zgodzę się, że najważniejsze, aby dom spełniał nasze oczekiwania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*