Czy można zaoszczędzić na budowie domu?

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że budowa domu to naprawdę ogromny wydatek. Niemal każdy z nas posiłkuje się tutaj kredytem, bo oczywiste jest, że nie ma dwustu czy trzystu tysięcy złotych w oszczędnościach. Wielu uważa, że na budowie domu nie da się oszczędzić, choć nie wydaje się być to prawdą, bo tak jak i na każdym procederze, tak i tutaj możemy poszukać pewnych oszczędności. Na czym w związku z tym należy się skupić, aby nieco grosza na takiej inwestycji uszczknąć?

Projekt domu

Jeśli chcemy oszczędzić na budowie domu, oszczędności poszukać należy już na etapie wyboru samego projektu. W takiej sytuacji należy zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem będą gotowe projekty, które są o wiele tańsze od tych tworzonych na indywidualne zamówienie klienta.

Bryła

Przejdźmy teraz już do etapu budowy. Chcąc oszczędzić środki, powinniśmy postawić na dom, który ma prostą bryłę z ograniczoną ilością wszelkich detali architektonicznych. Ważny jest tutaj też sam dach, który przy budowie domu jest najkosztowniejszy. Postawić należy na dach prosty bez wielu skosów i spadków.

Powierzchnia

Dom tańszy im mniejszy, a więc wiele zależy tutaj także i od jego powierzchni. Dlatego też powierzchnia powinna być optymalnie dobrana do liczby mieszkańców i ich potrzeb. Nie ma sensu stawiania ogromnego domu, którego i tak w całości nie będziemy użytkować.

Oszczędzając na budowie, warto skupić się jeszcze na piwnicy, z której można zrezygnować oraz samym procesie budowy. Prostsze prace można wykonać osobiście, co także w jakimś stopniu pozwoli nam na takiej budowie oszczędzić.

 

2 Comments

  1. Czy oszczędność 20-30 tysięcy jest tu aż taka ważna?

  2. Każda oszczędność jest ważna, choć zgodzę się, że najważniejsze, aby dom spełniał nasze oczekiwania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*