O czym należy pamiętać budując prywatne boisko do siatkówki?

Jesteś ogromnym fanem siatkówki i chciałbyś grywać w nią nie tylko podczas amatorskich rozgrywek czy też okazyjnych spotkań ze swoimi znajomymi na plaży? Mamy dla Ciebie pewne rozwiązanie dzięki, któremu będziesz mógł grać w siatkówkę z poziomu własnego ogrodu czy też innego, wygospodarowanego specjalnie na tę okazję terenu, a jest nim prywatne boisko do siatkówki. Stworzenie takiego boiska wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych. Na co jednak trzeba zwracać uwagę przy jego budowie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w naszym artykule, do lektury którego zapraszamy.

Co trzeba zrobić by mieć własne boisko do siatkówki?

W pierwszej kolejności zapewniamy – nie musisz mieć na to żadnego pozwolenia, bo takie pytania też się pojawiają. Wystarczy jedynie kawałek terenu, może być to ogród bądź też działka, na którym można stworzyć taki plac do gry. Również nie musisz zatrudniać osób, które pomogą Ci w przygotowaniu terenu pod całą tę operację. Oczywiście, nie może być w pobliżu drzew czy też stricte na samym placu, bo granie w siatkówkę w takim miejscu byłoby nieprzyjemne, a przede wszystkim niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie przestrzeni do zaprojektowania takiego boiska. 

Jeżeli nie masz odpowiedniego podłoża, to w pierwszej kolejności usuń zalegające na nim rzeczy i wydziel odpowiednią przestrzeń, która jest przeznaczona do gry w siatkówkę. Oficjalne wymiary boiska to 18 m x 9 m. Ponadto trzeba pamiętać o strefie wolnej, czyli wyznaczeniu 3 m poza boiskiem, od każdej jego krawędzi.

Rodzaj podłoża

Z racji tego, że zapewne dysponujesz małym terem i nie masz dużych środków, to budowa własnej hali nie wchodzi w grę, a zorganizowanie piaszczystego podłoża też nie zawsze ma sens i jest to czasochłonne zajęcie, to na pewno warto przystosować obecne podłoże do gry w siatkówkę. Na pewno dobrym rozwiązaniem może okazać się zasadzenie trawy w miejscu przeznaczonym do gry, by można było rzucać się na teren i wykonywać efektowne parady. Na pewno nie ma większego sensu przeznaczać na całą operację pt. „Budowa boiska do siatkówki” ogromnych funduszy. 

Podstawowe działania jak wykarczowanie terenu, wyrównanie tereny, a w przypadku zasadzenia trawy przekopanie ziemi to obowiązkowe działania pozwalające na osiągnięcie komfortu gry. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie trawy przeznaczonej do aktywności sportowej. 

Oczywiście, można wybrać inny rodzaj podłoża np. tartan czy też asfalt, natomiast jest o wiele bardziej czasochłonne i wiąże się z wydaniem większej ilości gotówki. Trzeba pamiętać o tym, że wykonywanie wszelkich akrobacji na tak twardym podłożu może wiązać się z otarciami skóry i ranami, więc na pewno trawa będzie lepszym rozwiązaniem.

Wyposażenie boiska

Żaden mecz siatkówki nie może odbyć się na boisku, które nie posiada odpowiednio wyznaczonych linii oraz siatki. Przy okazji należy pamiętać o tym, że warto zakupić słupki, na których będzie umocowana siatka. Trzeba pamiętać o tym, że boisko do siatkówki powinno być zgodne z oficjalnymi wymiarami i tak też siatka do siatkówki jest zawieszona na różnych wysokościach, w zależności od tego, czy będą na nim grać kobiety czy mężczyźni. Dla pań ustaloną wysokością jest 2,24m, natomiast w przypadku panów wysokość to 2,43m. Przy zakupie siatki warto skorzystać z oferty sieci Decathlon, a przykładowym produktem, który idealnie sprawdzi się na każdym prywatnym boisku jest siatka do siatkówki V900 od Allsix. Jest to model, który został zaprojektowany przez profesjonalistów charakteryzujący się stabilnością, dzięki skutecznym zaczepom, które podtrzymują siatkę na stałym poziomie, jak również łatwością montażu. 

Przy tworzeniu prywatnego boiska do siatkówki, nie może zabraknąć odpowiedniego rysowania linii. Aby boisko było zgodne z oficjalnymi przepisami, to powinieneś przygotować dwie linie końcowe, dwie linie boczne, linię środkową i dwie linie ataku namalowane białym albo innym jasnym kolorem. Jeżeli chodzi o szerokość linii, to powinna ona wynosić 5 cm.

Przygotowanie terenu do gry w siatkówkę zależy też od jego wielkości i w razie potrzeby można stopniowo zmniejszyć wymiary. Chcielibyśmy, aby nasze rady były dla Ciebie użyteczne i mamy nadzieję, że Twoje prywatne boisko będzie miejscem, gdzie będziesz toczyć wiele potyczek, a sprzęt marki Decathlon Ci w tym pomoże.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.