Jak zaprojektować stopnie betonowe?

Schody to niezwykle istotna część konstrukcji całego budynku. Ich umiejscowienie oraz sposób wykonania jest dokładnie opisany w projekcie budowlanym. To właśnie z niego dowiemy się np. czy są one zamknięte w klatce schodowej, czy może otwarte i umieszczone w salonie. Niezaprzeczalnie najtrwalsze stopnie schodowe wykonane są z betonu.

Jeśli stoisz przed wyborem materiału na stopnie schodowe i potrzebujesz gwarancji ich stabilności oraz wytrwałości, postaw na beton. Materiał z pewnością spełni Twoje wszystkie wymagania!

Schody w projekcie?

Dużą swobodę co do wyboru schodów i ich umiejscowienia, mają inwestorzy, którzy zamawiają indywidualny projekt budynku. Mogą oni umieścić w nim konkretne rozwiązanie. Osoby kupujące gotowy projekt mają mniejszą możliwość działania. Oczywiście jest możliwość jego minimalnej zmiany, jednak przestawienie schodów może być niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Gdzie umieścić schody?

Najbardziej klasyczne rozwiązanie to schody umieszczone w korytarzu lub zamkniętej klatce schodowej, czyli tzw. przestrzeni komunikacyjnej. W budynkach z użytkowym poddaszem stopnie betonowe dodatkowo wzmacniają podział na strefę dzienną (na dole) oraz strefę nocną (na górze). Dzięki takiemu rozwiązaniu tłumione są hałasy pomiędzy kondygnacjami. Warto wiedzieć, że wydzielona klatka schodowa wymaga dość sporej powierzchni — około 10-15 m2.

Schody otwarte najczęściej znajdują się w projektach domów o niewielkich rozmiarach, w których wyżej wspomniana przestrzeń komunikacyjną ograniczona jest do minimum. W takich mieszkaniach schody najczęściej pojawiają się w salonie, gdzie tworzą dodatkowo rodzaj przepierzenia pomiędzy salonem a np. kuchnią czy jadalnią. Ten wariant pozwala na oszczędność miejsca, gdyż potrzebna powierzchnia to jedynie około 5 m2. W takim przypadku salon staje się główną częścią ciągów komunikacyjnych, a stopnie schodowe drogą, która przenosi wszelkie hałasy. Niestety, planowanie schodów w sekcji dziennej może znacznie utrudnić jej aranżację, dlatego też bardzo ważne jest dokładne przemyślenie ich położone, by nie stanowiły przeszkody podczas wystroju wnętrza.

A może gotowe elementy?

Coraz więcej osób decyduje się na prefabrykowane stopnie schodowe. Tego typu elementy betonowe mają bardzo wytrzymałą konstrukcję, odporną na korozję. Ponadto cechuje je:

  • wysoka odporność na środki chemiczne,
  • uniwersalność zastosowania,
  • łatwość w montażu i transporcie.

Więcej na temat prefabrykowanych stopni schodowych możesz dowiedzieć się na rekers.pl — stronie przodującego producenta betonowych elementów prefabrykowanych.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.