Jak szukać zatrudnienia w branży budowlanej?

Budownictwo to jedna z najbardziej rozwijających się branż w kraju. Stale rośnie zapotrzebowanie zarówno na pracowników fizycznych, jak i inżynierów. Jeśli wiemy od początku, na jaką ścieżkę zawodową chcemy wejść, będzie nam znacznie łatwiej znaleźć pracę. Gdzie szukać zatrudnienia? Podpowiadamy.

Budownictwo, a doświadczenie

Jeśli szukasz pracy w tym zawodzie, to warto, abyś zdefiniował konkretnie obszar, po którym chcesz się poruszać. Inne kwalifikacje są potrzebne do tego, aby zostać pracownikiem fizycznym, a inne, aby stać się kierownikiem budowy. Ma to kluczowe znaczenie w momencie szukania pracy. Jeśli aplikujemy na stanowisko, na które potrzebne są odpowiednie dyplomy i kompetencje, a owych nie posiadamy, będzie wiązało się to zazwyczaj ze stratą czasu. Każdy rodzaj pracy na budowie regulowany jest odpowiednimi przepisami. Aby zostać pracownikiem fizycznym na budowie, zazwyczaj potrzebujemy odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia, ale zupełnie inaczej będzie to wyglądało w przypadku pracy jako cieśla lub operator żurawia. Jeśli zdecydujemy się na pracę w zawodzie, który wymaga kompetencji to nic straconego. Wiedzę możemy zdobyć dzięki odpowiednim kursom, które po skończeniu stanowią zgodę na prace w podanym obszarze. Cele zawodowe często się zmieniają i jest to całkowicie zrozumiałe. Gdy jesteśmy młodsi, możemy myśleć zupełnie inaczej. Zdecydowanie łatwiej jest ubiegać się o zatrudnienie osobom, które od początku wiedzą, jaką ścieżka chcą podążać. Natomiast przebranżowienie w obecnych czasach nie stanowi problemu. W przypadku wykwalifikowanych stanowisk koniecznie jest ukończenie szkoły wyższej lub zdobycie tytułu technika. Odnosi się to np. do zawodów związanych z zarządzaniem projektem czy kontroli jakości.

Gdzie szukać pracy w budownictwie?

Jeśli sprecyzujemy nasze zawodowe cele, znacznie łatwiej będzie nam szukać zatrudnienia. Gdy ukończymy przygotowania CV, jesteśmy gotowi na wysyłanie go do potencjalnych pracodawców. Jeśli w centrum naszego zainteresowania jest np. praca w Poznaniu, to warto przejrzeć oferty rekruterów , które znajdują się na facebookowych stronach powiązanych z miastem. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy szukają pracowników w mediach społecznościowych. Grupy takie to oszczędność czasu zarówno dla firmy, jak i zainteresowanego pracą, ponieważ osoba z Warszawy nie będzie aplikowała na stanowisko, które znajduje się w Poznaniu. Warto skorzystać także z wyszukiwarek internetowych, dzięki którym możemy przefiltrować interesujące nas informacje, np. rodzaj pracy czy kwota wynagrodzenia.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.