Bloczki ścienne — charakterystyka i zastosowanie

Bloczki ścienne to materiał budowlany powszechnie stosowany do wznoszenia ścian w różnego rodzaju obiektach. Są one łatwe w montażu i charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz izolacyjnością termiczną i akustyczną.

Rodzaje bloczków ściennych

Istnieje wiele rodzajów bloczków ścianowych, a każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości i zastosowanie. Na przykład bloczki ścienne w Gryfinie są najpopularniejsze i stosowane są zarówno do budowy ścian nośnych, jak i działowych. Są one trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w obróbce. Bloczki ceramiczne z kolei charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną, dzięki czemu są powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Są one lekkie i łatwe w obróbce, co ułatwia ich montaż.

Zastosowanie pustaków wentylacyjnych

Bloczki gipsowo-kartonowe natomiast są stosowane głównie do budowy ścian działowych wewnątrz pomieszczeń. Charakteryzują się niską wagą i łatwością montażu, a także dobrą izolacją akustyczną. Ogólnie pustaki wentylacyjne w Szczecinie wykonuje się z betonu lub ceramiki. Charakteryzują się one dużą trwałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych, co przekłada się na ich długą żywotność. Dodatkowo pustaki wentylacyjne umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz budynku, co wpływa na jego komfortowe użytkowanie i zapobiega powstawaniu wilgoci.

Istnieją również bloczki z pianobetonu, konglomeratu i innych materiałów, każdy o swoich specyficznych właściwościach i zastosowaniach. W przypadku wyboru bloczków ścianowych należy uwzględnić ich właściwości oraz przewidywane zastosowanie, a także kierować się aspektami ekonomicznymi, takimi jak cena czy dostępność. Bloczki ścienne są szeroko stosowane w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej, a ich popularność wciąż rośnie dzięki zaletom, jakie oferują.

 

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.