Fornir kamienny – 3 powody, dla których warto w niego zainwestować

Na rynku materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych pojawia się coraz więcej produktów wartych szczególnej uwagi, które wyróżniają się uniwersalnością i nienaganną estetyką. Do tego grona z pewnością można zaliczyć fornir kamienny, który nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością wśród prywatnych inwestorów. Na tle podobnych materiałów prezentuje się niezwykle obiecująco i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dlaczego warto postawić właśnie na fornir z kamienia? Odpowiadamy.

Fornir kamienny – lekkość i elastyczność

Fornir z kamienia to rodzaj okładziny dekoracyjnej, która przybiera formę niezwykle cienkich arkuszy. Ich grubość najczęściej nie przekracza 3 mm i to pomimo obecności kilku warstw, na które składają się kolejno: podkład z żywicy poliestrowej, włókno szklane oraz najbardziej zewnętrzna powłoka z łupku naturalnego. Taki układ gwarantuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe, które nie przeszkadzają w zachowaniu stosunkowo małej wagi i pełnej elastyczności. Fornir kamienny nie sprawia bowiem trudności przy przycinaniu oraz montażu na klej, a do tego łatwo dopasować go niemal do każdego rodzaju powierzchni.

Fornir z kamienia – szerokie zastosowanie

Gdzie kamień z rolki znajduje swoje zastosowanie? Praktycznie wszędzie, ponieważ jego struktura i właściwości pozwalają na jego montaż zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Bardzo dobrze spisuje się w roli dekoracji na ścianę, okładzinę frontów szafek, szaf (również z drzwiami przesuwnymi) czy komód, a co jeszcze ciekawsze, może też stanowić ozdobę dla drzwi czy innych elementów domowego wyposażenia. Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni na zewnątrz domu – fornir z czystym sumieniem można nakleić na elewację, bramę, meble ogrodowe czy konstrukcję altanki.

Kamień w rolce – nieprzeciętne walory estetyczne

Okładzina z forniru kamiennego to świetna inwestycja na przyszłość, która wcale nie jest pozbawiona ciekawego designu. Wręcz przeciwnie – dzięki powłoce wykonanej z naturalnego łupku posiada unikalne desenie, których po prostu nie da się powtórzyć. Oprócz tego, faktura kamienia prezentuje się bardzo stylowo i ponadczasowo, więc nie będzie wymagać szybkiej wymiany. Co ważne, kamień w rolce dopełni aranżacji niemal każdego pomieszczenia i to niezależnie od zastosowanego w nim stylu – nowoczesnego, minimalistycznego, industrialnego czy eklektycznego. Urządzanie wnętrz staje się jeszcze przyjemniejsze, gdy fornir kamienny z miejsca wzbogaca je o elegancki, ale jednocześnie bardzo przystępny charakter.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.