Zrób to sam: Układanie paneli podłogowych

Wielu z nas w swoich mieszkaniach decyduje się na panele podłogowe, co też dziwić nie może. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że jest to jedna z najtańszych możliwości, jeśli chodzi o nasze podłogi. Poza tym panele podłogowe są dziś także i coraz bardziej wytrzymałe, co także nie jest tutaj bez znaczenia. Decydując się na panele podłogowe, przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy sami jesteśmy w stanie je ułożyć. Na pewno nie jest do tego potrzebne wiedza z zakresu budownictwa, a poradzić sobie z tym powinien każdy majsterkowicz. Od czego zacząć?

Podłoże

Zanim przystąpicie do układania samych paneli, najpierw musicie skupić się na tym, aby odpowiednio przygotować pod nie podłoże. Na pewno musi być ono czyste i oczyszczone z kurzu, a także wszelkich nierówności. Poza tym niezbędny jest także odpowiedni podkład. Montaż będzie łatwiejszy, jeśli folię paroizolacyjną i piankę poliuretanową przymocuje się do podłoża przy użyciu taśmy dwustronnej.

Szczelina dylatacyjna

Układając panele, pamiętać trzeba o tym, aby przy ścianie pozostawić otwór wielkości pięciu lub dziesięciu milimetrów. Jest to tak zwana szczelina dylatacyjna, która i tak zostanie zasłonięta przez listwy przyścienne. Jest ona niezbędna, ponieważ panele przy wyższej i niższej temperaturze będą się odpowiednio rozszerzać i kurczyć. Dzięki temu unikniemy ich wybrzuszenia.

Jak już wspomnieliśmy po ułożeniu paneli, należy sięgnąć po listwy, które dziś mają różne rozmiary jak i kolory. Najlepiej jeśli są możliwie jak najbardziej zbliżone do barwy paneli i materiału, z którego są wykonane.

 

2 Comments

  1. Nie lepiej postawić na parkiet drewniany?

  2. To chyba oczywiste, że lepiej, ale jakie to są koszta. Panele to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*