Jak wybrać firmę budowlaną?

Często zdarza się, że wszelkiego rodzaju remonty wykonujemy osobiście, co jest akurat zrozumiałe ze względu na oszczędność. Jednakże wielokrotnie takie działanie kończy się dla nas źle. Jeśli nie potrafimy czegoś wykonać lub też nie mamy w jakichś pracach wielkiego doświadczenia, wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego specjalistycznej ekipy, która wykona to za nas. Przed nimi budownictwo nie ma żadnych tajemnic, choć trzeba tu szczerze powiedzieć, że nie każdy wykonawca zlecone mu zadanie wykona należycie. Jak w związku z tym wybrać firmę budowlaną, żeby nie żałować?

Doświadczenie

Na pewno najważniejsze jest tu doświadczenie danego wykonawcy. Dlatego też to powinniśmy uwzględnić na pierwszym miejscu. Rak więc szukając wykonawcy, warto popytać się o sprawdzoną firmę budowlaną kogoś z bliskiego otoczenia, na przykład znajomych czy rodzinę. Jeśli mieli oni już wcześniej styczność z takim podmiotem i są zadowoleni z wykonanej przez niego pracy, na pewno nam go polecą.

Cena

Rzecz jasna ważne jest także to, jak ceni się dany wykonawca. Obecnie na rynku znajdziemy tak tych, którzy za owe prace żądają sobie naprawdę wiele, jak i tych drugich, którzy w negocjowaniu ceny są znacznie bardziej elastyczni. Wiele zależeć może tu od tego, czy postawimy na zarejestrowaną firmę. Jeśli tak na ogół ceny są wyższe. Prywatni wykonawcy, którzy nie mają zarejestrowanej własnej działalności gospodarczej, zazwyczaj żądają sobie za takie prace znacznie mniej.

 

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.

2 Comments

  1. No jak już chyba wykonywać jakiś remont, to lepiej mieć pewność, że zostanie on wykonany należycie.

  2. Różnie to można rozpatrywać. Jednak cena także się tutaj liczy.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*