Stacja transformatorowa – jak ją prawidłowo dobrać?

Własna stacja transformatorowa to rozwiązanie, które pozwala obniżyć rachunki za prąd. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, gdzie rosnące koszty związane ze zużyciem prądu mają istotny wpływ na rentowność firmy. Na co więc zwrócić uwagę przy tej inwestycji? Podpowiadamy.

Czym jest stacja transformatorowa?

W najprostszym ujęciu stacja transformatorowa to stacja elektroenergetyczna w której następuje proces polegający na rozdzieleniu energii elektrycznej z wykorzystaniem różnych poziomów napięć. Za ten proces odpowiada specjalistyczny sprzęt, który odporny jest na działanie zmiennego przepływu prądu. Mowa tutaj między innymi o transformatorach i przemiennikach zasilania. Najpowszechniejszym celem takich stacji jest zmiana napięcia ze średniego na niskie. Firma, która posiada własną stację transformatorową może liczyć na lepsze warunki dostarczania prądu pod kątem niższych opłat, jak i pod względem rzadziej występujących awarii.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację transformatorową?

Każde przedsiębiorstwo dysponuje skonkretyzowanymi potrzebami dotyczącymi zapotrzebowania na moc oraz napięcie. Wybierając optymalną stację transformatorową należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bieżące, jak i przyszłe oczekiwania pod względem przykładowo rozbudowy parku maszynowego w danym zakładzie produkcyjnym. Należy także już na samym etapie planowania podjąć decyzję na temat wymiarów budynku w którym znajdzie się wszelki potrzebny tam sprzęt do obsługi sieci elektrycznej. W ten sposób w razie konieczności będzie możliwa prosta wymiana transformatorów na te obsługujące większą moc oraz tym samym łatwiejsze dostosowanie kabli zasilających w ramach określonej przestrzeni.

Jeśli firma planuje uruchomić własną produkcję prądu to należy poinformować wykonawcę o konkretnych potrzebach związanych z obsługą instalacji fotowoltaicznych. Na koniec należy też zwrócić uwagę na możliwości związane z obecną infrastrukturą sieci energetycznej w miejscu w którym ma ono docelowo powstać.

Niezwykle istotną kwestią jest także skorzystanie z wiedzy i doświadczenia wykształconych techników, którzy kompleksowo zrealizują projekt budowy stacji według potrzeb przedsiębiorcy. Kluczowe pod tym względem jest maksymalne wykorzystanie potencjału dostępnych urządzeń przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa ich użytkowania. Poszukując profesjonalnych rozwiązań i wykwalifikowanej ekipy warto zainteresować się ofertą dostępną pod adresem strony internetowej https://salwis.pl/.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.