Roboty spawalnicze: jakie korzyści ma spawanie zrobotyzowane?

Automatyzacja procesów przemysłowych odnosi się do wielu obszarów, w tym również do prac spawalniczych. W tym celu coraz częściej używane są specjalistyczne urządzenia jak roboty spawalnicze. Jak działają? Jak korzyści ma ich stosowanie?

Czym jest spawanie zrobotyzowane?

Spawanie to jeden z głównych procesów obróbki metali, którego celem jest łączenie ze sobą elementów metalowych za pomocą spawów. Do tego celu używane są urządzenia nazywane spawarkami, które wykorzystują różne technologie spawalnicze.

Ręczne spawanie jest nadal najbardziej rozpowszechnioną metodą tego procesu, jednak obecnie coraz częściej spotykane są również roboty umożliwiające spawanie zrobotyzowane czyli zautomatyzowane.

Spawanie za pomocą robotów spawalniczych odbywa się automatycznie, na bazie wcześniej zaprogramowanych ruchów ramienia robota przemysłowego, które wyposażone jest w urządzenie do spawania.

Ze względu na różne możliwości ułożenia ramienia robota trajektoria spawu może przebiegać w różnych kierunkach. Możliwe jest również wykonanie spawów w miejscach, w których operator spawarki ma ograniczony dostęp.

Jakie korzyści mają roboty spawalnicze?

W porównaniu do ręcznego spawania spawanie zrobotyzowane związane jest z wieloma korzyściami, co powoduje, że możliwe jest uzyskanie szeregu korzyści związanych z tego typu technologią.

Wśród głównych zalet dotyczących spawania automatycznego znajdują się poniższe:

  • Zwiększenie efektywności spawania, ponieważ odbywa się ono znacznie szybciej i jednocześnie dokładnie w porównaniu do prac prowadzonych ręcznie,
  • Zredukowanie ryzyka pojawienia się błędów w spawaniu, ponieważ robot wykonuje pracę bardzo dokładnie i może alarmować o wystąpieniu problemów,
  • Przyspieszenie prac spawalniczych, ponieważ roboty mogą spawać znacznie szybciej niż operator,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – spawanie zrobotyzowane oznacza niższe ryzyko pojawienia się urazów oraz negatywnego wpływu na wzrok spawacza, urządzenie zamykane jest w osobnym pomieszczeniu, co także przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • Wysoka jakość spawów, jako że robot jest bardzo precyzyjny w pracach spawalniczych i dzięki temu jej efekty są zwykle lepsze niż w porównaniu z pracami prowadzonymi ręcznie, co ma duże znaczenie tam, gdzie spawy muszą wyróżniać się najwyższą jakością.

Aby wdrożyć spawanie zrobotyzowane, należy wybrać firmę zajmującą się dostarczaniem nowoczesnego zaplecza w tym zakresie, która będzie mogła zaoferować wtedy kompleksową pomoc razem z doborem odpowiedniego sprzętu.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.