Pompy ciepła – dlaczego warto w nie inwestować?

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić zarówno na kosztach ogrzewania, jak i na wydatkach związanych z przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Dlaczego warto w nie inwestować? Podpowiadamy.

Dlaczego warto instalować pompy ciepła?

Pompy ciepła w Górze Kalwarii to sposób na znaczne oszczędności w produkcji ciepła na potrzeby zarówno małych, jak i większych gospodarstw domowych. Rozwój technologiczny sprawił, że urządzenia są obecnie niezwykle wydajne, a przy tym zużywają niewielką ilość energii elektrycznej. Są także całkowicie bezobsługowe. Po wstępnym skonfigurowaniu działają automatycznie i dostarczają ciepło w zależności od aktualnych potrzeb.

Nawet w polskich warunkach klimatycznych pompy ciepła działają wyjątkowo wydajnie. Czerpią energię cieplną bezpośrednio z powietrza lub gruntu. Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiły, że nawet przy ujemnych temperaturach uzyskują również bardzo dobry współczynnik odzyskiwania ciepła.

Pompy ciepła to inwestycja w przyszłość

Uwarunkowania prawne i większy nacisk na ekologię sprawiają, że coraz więcej gospodarstw domowych wybiera montaż pomp ciepła. Szeroki wybór urządzeń, które można obecnie zakupić u dystrybutorów i instalatorów pozwala w łatwy sposób dobrać konkretny model pod względem mocy do indywidualnych potrzeb każdego domownika.

Rosnące ceny prądu, gazu i paliw kopalnianych nie napawają optymizmem. Nic więc dziwnego, że jedynym remedium na te problemy jest wykorzystywanie ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Pompa ciepła jest tego doskonałym przykładem. Jest to urządzenie praktycznie bezawaryjne.

Jeśli zakupimy takie o odpowiedniej mocy to będzie to doskonała inwestycja w przyszłość. Nie będzie potrzeby używania dodatkowych urządzeń, które wytwarzają ciepło. Tym samym w dłuższej perspektywie czasu zmniejszy to nasze rachunki. Jeśli połączymy to rozwiązanie z fotowoltaiką to nasz dom stanie się w jeszcze większym stopniu samowystarczalny.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.