Podłogi drewniane – dlaczego warto je wybierać?

Podłogi drewniane są zawsze w modzie. Ich wygląd i dobre parametry cieplne i akustyczne sprawiają, że od dawna są por zadane w niejednym domu.

Podłogi drewniane – jakie są ich podstawowe zalety?

Podłogi drewniane w Poznaniu słyną przede wszystkim ze swojej estetyki, izolacji akustycznej i termicznej, a także elegancji i trwałości. W jaki sposób je wykończyć, aby prezentowały się znakomicie? Odpowiedzią są nowoczesne listwy przypodłogowe. Źle dobrane mogą zniszczyć całą aranżację. Dlatego też warto poświęcić ich doborowi choć odrobinę czasu. Istotną kwestią podczas ich zakupu jest wysokość. Na rynku spotkać można produkty od 6 do 15 cm wysokości. Kluczowe jest zachowanie optymalnych proporcji pomieszczenia. Znaczenie ma kolor podłogi, wysokość ścian, metraż pomieszczenia oraz jego ogólna stylistyka. Warto potraktować listwę przypodłogową jako element ściany i to właśnie do niej ją dobrać. Wówczas pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie wyższego optycznie niż jest w rzeczywistości. Listwy przypodłogowe to rozwiązania, które znajdują zastosowanie w każdym domu. Mogą być wykonane z poliuretanu, duropolimeru, ale też z MDF, drewna, PCV, stali czy aluminium. Ci, którzy lubią dodatkowe efekty wizualne, na pewno docenią możliwość nabycia listew przypodłogowych z oświetleniem LED. W ten sposób można zyskać praktyczne i efektowne wykończenie podłogi. Poza tym listwy przypodłogowe ograniczają ryzyko ubicia czy zarysowania ściany, na przykład podczas przeprowadzki, przenoszenia sprzętu czy codziennych prac związanych ze sprzątaniem mieszkania. 

Tartak – jakie materiały i surowce można w nim nabyć?

Tartak w Poznaniu jest odpowiednim miejscem do pozyskania materiałów drzewnych. Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni mogą zaopatrywać się w drewno do rozmaitych celów – od pracy codziennej po hobby. W jego ofercie znajduje się drewno, które może zostać przeznaczone na przykład do rozbudowy ogrodowej, takiej jak altany, komórki, tarasy oraz inne niewielkie elementy architektury drewnianej. 

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.