Perspektywy pracy w branży budowlanej

Praca w branży budowlanej to dla wielu studentów bardzo atrakcyjna szansa rozwoju i uzyskania dobrych zarobków. Czy osoby, które ukończyły wyższe studia mogą liczyć na to, że bez problemu znajdą zatrudnienie? Jakie są realne perspektywy związane z dobrym stanowiskiem w tej branży?

Specyficzne warunki pracy w branży budowlanej

Na początek warto zauważyć, że praca w branży budowlanej to dość specyficzne warunki w jakich wykonuje się pracę, szczególnie jeśli chodzi o stanowiska takie jak kierownik budowy lub wykonawca albo inspektor. Nie każdemu może odpowiadać praca w terenie, a w przypadku różnych zawodów związanych właśnie z budownictwem jest to wręcz nieuniknione. Osoby piastujące wysokie stanowiska muszą doglądać robotników wykonujących pracę w określonym miejscu. Wymaga to więc mobilności w celu dojazdu do poszczególnych miejsc, gdzie powstają określone konstrukcje, aby doglądać tego jak przebiega cały proces.

Należy mieć także świadomość tego, że budownictwo to branża, która wymaga od właściciela firmy tego, aby szukać zleceń nawet w zupełnie innych zakątkach kraju. Nie dziwi więc fakt, że wielu pracowników może być zatrudnionych tylko tymczasowo, a pozostała część musi być gotowa do tego, aby przenieść się na kilka miesięcy w inne miejsce. Oczywiście nie jest to regułą, ale kwestie logistyczne odgrywają tutaj bardzo dużą rolę.

Jakie cechy i umiejętności pozwolą rozwijać się w branży budowlanej?

Osoby pracujące w branży budowlanej muszą posiadać szeroką wiedzę dotyczącą różnych kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz kwestiami technicznymi. Praca w biurze wymaga opanowania i umiejętności szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe. Komunikacja jest także niezbędną umiejętnością, aby móc prowadzić właściwy dialog pomiędzy osobami pracującymi na różnych poziomach doświadczenia. Wydawanie jasnych i zrozumiałych poleceń dla robotników, którzy wykonują pracę fizyczną oraz podejmowanie decyzji odnośnie tego jak motywować innych do pracy to kolejne elementy, którymi warto się odznaczać w tej branży.

Sytuacje kryzysowe to osobna kwestia. Trudno wyobrazić sobie firmę w branży budowlanej, która od czasu do czasu nie musi zmagać się z różnego rodzaju większymi lub mniejszymi problemami. Są to sytuacje, które bardzo trudno przewidzieć, a mimo to trzeba być na to przygotowanym. Mowa tutaj na przykład o sytuacjach związanych z działalnością przyrody. Podtopienia, pożar, silny wiatr to sytuacje, które mogą wyrządzić poważne szkody na budowie nawet w sytuacji w której pracownicy dbają o właściwe zabezpieczenie wszystkich znajdujących się tam rzeczy. W niektórych przypadkach firmy budowlane działają wręcz na ostrzu noża, aby doprowadzić wszystko do szczęśliwego końca i zmieścić się w kosztach. Dlatego też na ostatnim etapie budowy sytuacja staje się dość mocno napięta, terminy gonią i multum formalności musi być dopięte na ostatni guzik. To w jaki sposób osoba pracująca na stanowisku zarządzającym poradzi sobie w takich sytuacjach może odzwierciedlać to w jaki sposób będzie radzić sobie w innych miejscach. Co oczywiście może być istotną przesłanką do tego, aby awansować.

Szukając pracy w branży budowlanej warto zobaczyć jak wygląda sytuacja na przykład we Włocławku i jego okolicach: http://www.mmwloclawek.pl/wloclawek-i-okolice-gdzie-szukac-pracy-w-regionie/.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.