Okna plastikowe – dlaczego warto na nie stawiać?

Jeżeli w najbliższym czasie planujemy wymienić stolarkę okienną lub budujemy od podstaw nasz dom, wybór okien może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie tylko ich wygląd, lecz także sposób ich wykonywania jest niezwykle istotny. Do wyboru mamy okna drewniane oraz plastikowe. Dlaczego warto postawić na drugi wariant? Podpowiadamy.

Lekkie i tanie okna PCV

Materiał PCV jest lekki, jednak wbrew pozorom, bardzo solidny. Łatwość w transporcie oraz montażu pozwalają na szybsze zakończenie prac. Dodatkowo tworzywo nie chłonie wilgoci i nie pleśnieje, a na jego powierzchni nie powstają grzyby. Jest to dobra informacja szczególnie dla mieszkańców naszego kraju, gdyż nasz klimat jest bardzo zmienny. Okna plastikowe w Katowicach są również odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Dobrze znoszą długotrwałą eksploatację, która może wynieść nawet do 50 lat. Przy tych zaletach warto także wspomnieć o cenie, która w porównaniu z drewnianą stolarką okienną jest relatywnie niska.

Ciepła i przytulna stolarka okienna

Okna PCV oprócz swoich praktycznych zalet, spełnia także inne ważne elementy. Charakteryzują się bowiem wysoką energooszczędnością, bo promieniowanie UV czy silne podmuchy wiatru nie są im straszne. Dzięki temu w pomieszczeniu jest ciepło i przyjemnie. W dodatku mniejsza strata ciepła pozwala domownikom na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. W długoterminowym okresie przełoży się to bezpośrednio na korzyści finansowe.

Takie okna nie odbarwiają się z czasem, farba utrzymuje się na swoim miejscu, a także są bezpieczne i niepalne. Pomimo upływu różnych pór roku ich stan jest wciąż nienaruszony. Dodatkowo wysoka izolacja akustyczna pozwala na uniknięcie przedostawania się odgłosów z zewnątrz. Firma DM Projekt zapewnia wysoki komfort mieszkania nawet w okolicy ruchliwych dróg ekspresowych, linii tramwajowych czy okolicznych skrzyżowań. Okna PCV to inwestycja w przyszłość, ponieważ są one zdecydowanie trwalsze i lepsze w eksploatacji niż ich inne odpowiedniki.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.