Montaż pomp ciepła – o czym należy pamiętać?

Przy wyborze pompy ciepła należy przede wszystkim uwzględnić aktualne oraz przyszłe zapotrzebowanie na energię cieplną. Natomiast przy montażu należy brać pod uwagę przede wszystkim lokalizację elementu zewnętrznego. Warto dużo wcześniej wygospodarować i przygotować odpowiednie miejsce. O czym jeszcze nie można zapomnieć? Podpowiadamy.

Montaż pomp ciepła – co należy uwzględnić?

Należy pamiętać o tym, że montaż pomp ciepła w Kaliszu powinien być wykonany przez profesjonalną ekipę, która posiada duże doświadczenie w podobnych realizacjach. Przyszły właściciel powinien uwzględnić to, że urządzenie generuje określony hałas. Zwykle nie jest to dokuczliwy problem, bo pompa ciepła wytwarza maksymalnie 60 decybeli. Należy jednak unikać montażu w niewielkiej odległości od okna w sypialni.

Aby ograniczyć nieprzyjemny hałas i drgania w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia stosuje się specjalnie wyciszone podpory. Taka stabilna konstrukcja to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie zmniejszyć ten dyskomfort. Warto upewnić się, że podpory wykonane są z wysokiej jakości materiału. Powinno uwzględnić się przede wszystkim działanie bardzo silnego wiatru oraz większego nacisku pokrywy śniegowej.

Montaż pomp ciepła – jaka lokalizacja?

Najpowszechniejszy model pompy ciepła, czyli typ split, powinien być umiejscowiony w przestrzeni ogrodowej do której nie mają dostępu zwierzęta i dzieci. W niektórych przypadkach stosuje się specjalne obudowy, na przykład wykonane z drewna, które w jeszcze większym stopniu ograniczają wpływ niekorzystnych warunków pogodowych oraz uniemożliwiają dostęp przypadkowym osobom. Ma to zwłaszcza istotne znaczenie w przypadku jeśli dom nie jest ogrodzony i pompa ciepła znajduje się w niewielkiej odległości od ulicy.

Przy wyborze lokalizacji należy pamiętać o tym, aby dostęp do urządzenia był jak najmniej utrudniony. Mimo tego, że pompy ciepła to urządzenia w pełni bezobsługowe i w większości przypadków praktycznie bezawaryjne to w przypadku przeglądów konieczny jest swobodny dostęp do poszczególnych elementów agregatu znajdujących się w środku takiego sprzętu.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.