Montaż konstrukcji stalowych – jak wygląda?

Konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są podstawą licznych urządzeń, a także całych budynków. Są one trwałe, solidne i bezpieczne. Dlatego też ważny jest odpowiedni montaż konstrukcji stalowych. 

Łączenie elementów stalowych

Montaż konstrukcji stalowych jest procesem, który wymaga dokładności i czasu. Składa się on z kilkunastu etapów, których zwieńczeniem jest obiekt o stalowej konstrukcji. Aby konstrukcja była bezpieczna i trwała należy dobrać odpowiedni gatunek stali. Można ją dowolnie formować, dlatego też stworzenie poszczególnych elementów nie stanowi problemu technologicznego. Najczęstszą metodą, wykorzystywaną do łączenia stali jest spawanie. Hale stalowe stawiane są w oparciu o kilka podstawowych metod montażu. Jest to montaż z pojedynczych elementów, montaż metodą blokową, montaż metodą nasuwania czy montaż metodą potokową.

Etapy montażu konstrukcji stalowych

Pierwszym etapem jest przygotowanie planu, który pozwoli wyznaczyć technologie produkcji, harmonogram prac. Ważne jest zamówienie odpowiedniego materiału, z którego powstanie konstrukcja stalowej hali. Projekt informuje wykonawce o klasie wykonania konstrukcji, metodzie przygotowywania powierzchni konstrukcji stalowej czy sposobie zabezpieczenia przed korozją. Niezależnie czy jest to remont hal przemysłowych czy stawanie hal od podstaw, ważne jest trzymanie się projektu i plany. Do każdego zadania przygotowywana jest szczegółowa technologia procesu produkcji,

Do montażu hal stalowych wykorzystywane muszą być materiały, które spełniają wymogi norm i przepisów europejskich. Przystępując do montażu konstrukcji stalowych, należy szczepić poszczególne elementy, a następnie ze sobą pospawane. Następnie konstrukcja jest poddawana śrutowaniu w tzw. kabinie śrutowniczej. Dzięki temu powierzchnia jest dokładnie oczyszczana, nadaje się jej też odpowiednią chropowatość. Tak przygotowana konstrukcja może zostać pokryta preparatami antykorozyjnymi, a następnie dostarczona klientowi. 

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.