Jakie rośliny warto wybrać na dach zielony?

Dach zielony to unikalna konstrukcja, na której można posadzić wiele różnorodnych roślin. Warto jednak pamiętać o niektórych z nich, które są szczególnie powszechne na tego typu projektach. Jakie są ich przykłady? Fachowcy odpowiadają.

Dach zielony – trawy

Na dach zielony można zastosować wiele ciekawych roślin. Najpopularniejszymi z nich są jednak trawy. To właśnie one nadają całej konstrukcji indywidualnego wyglądu, który zdecydowanie przypadnie do gustu najbardziej wymagającym.

Producent dachów zielonych niekiedy zaleca zastosowanie traw ze względu na ich lekkość oraz dobre przystosowanie się do zmiennych warunków. Jest to bardzo ważne po to, aby można było uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z kolorem trawy.

Warto również zaznaczyć, że trawnik w rolce, który rozkładany jest na takim dachu, jest elementem, który niemal natychmiast daje efekt. Nie trzeba wówczas czekać, aż wyrośnie. Dodatkowo taka trawa stanowi skuteczne schronienie dla niektórych insektów.

Dach zielony – krzewy ozdobne

Projektowanie zielonego dachu w Podlaskim może również koncentrować się na niektórych krzewach ozdobnych. Jest to doskonała alternatywa zwykłego trawnika ze względu na różnorodność pod względem kolorów. Zawsze warto mieć to na uwadze.

Takimi krzewami ogrodowymi mogą być między innymi róże. Niektóre z ich gatunków są między innymi odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie słoneczne oraz wyróżniają się lekkością. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli mowa o konstrukcjach dachowych.

Z pewnością możliwości aranżacji budynku, który posiada dach zielony, jest wiele. Warto przede wszystkim zaufać profesjonalnym projektantom, którzy dokładnie wiedzą, jakie gatunki zastosować. Dzięki temu zyska się wiele różnorodnych korzyści.

Wybierając rośliny na dachy zielone, warto sugerować się przede wszystkim opinią oraz rekomendacją specjalistów. Najczęściej będą to jednak uniwersalne trawy. Przyciągają one wzrok oraz są odporne na warunki atmosferyczne.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.