Domy jednorodzinne – jak wybrać najlepsze dla swoich potrzeb?

Własne podwórko, garaż, ogródek, w którym można hodować warzywa. Są to niewątpliwe zalety domów jednorodzinnych, na które decyduje się coraz więcej osób. Dają dużo większą swobodę niż mieszkanie w bloku. Nie trzeba martwić się hałasem, mają większy metraż, pozwalają wyjść na dwór w piżamie. Jakie jeszcze są ich zalety?

Najlepsze domy jednorodzinne

Jeśli interesują nas domy na sprzedaż w Piasecznie, to w mieście tym z pewnością znajdziesz nieruchomości, w tym jednorodzinne domy w dobrej cenie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o ostatecznym zakupie, warto dobrze przemyśleć ten wybór.

Z jakimi kosztami wiąże się posiadanie domu jednorodzinnego i na jaki rodzaj domu najlepiej się zdecydować? Oczywiście utrzymanie domu to nieco większy wydatek niż utrzymanie mieszkania w bloku. Większy metraż to większy podatek. Dodatkowo trzeba myśleć o kosztach związanych z utrzymaniem elewacji, ogrodzenia, ogrodu i dachu w dobrym stanie. O te kwestie nie musisz się martwić w bloku.

Domy jednorodzinne i ich rodzaje

Czym są domy jednorodzinne? To oczywiście dom, w którym mieszka jedna rodzina. Nie musi to być jednak dom wolnostojący. Domy jednorodzinne to także tak zwane szeregowce lub bliźniaki. Każdy z tych domów ma swoje niewątpliwe zalety, jak i pewne wady.

Kupując domy od dewelopera, trzeba zastanowić się, jaki typ domu będzie nam najbardziej odpowiadał. Dom wolnostojący daje największą swobodę i prywatność, jednak cena domu i koszty eksploatacyjne mogą być większe. Natomiast domy szeregowe zwykle posiadają małą działkę.

Na jakie domy jednorodzinne postawić?

Typów domów jednorodzinnych jest oczywiście nieco więcej. Powyżej przedstawiono te najważniejsze i najczęściej budowane. Oczywiście warto dodać, że dom wolnostojący można wybudować samemu, a domu szeregowego już nie. Kupując więc taki dom, nie możesz wybrać np. projektu domu.

Każde rozwiązanie ma swoje niewątpliwe wady i zalety. To, na jaki typ domu się zdecydujesz, zależy od nas samych i naszych preferencji.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.