Co łączy gładkie ściany z regulacją mikroklimatu?

Zdecydowana większość osób samodzielnie podejmujących się dekoracji ścian, decyduje się na ich wykończenie przy pomocy gładzi i farby. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy upewnić się, że wybrana masa szpachlowa pozwoli w łatwy sposób uzyskać gładkie ściany. Jakimi parametrami warto kierować się, wybierając odpowiednią gładź na ścianach? Dobre samopoczucie domowników jest równie istotne, co możliwość komfortowego przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Czy regulacja wilgotności ścian wpływa na nasze samopoczucie?

Najbardziej odważne szacunki głoszą, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy nawet 90% doby, z czego połowa przypada na nasze domowe zacisze. Z biegiem lat budynki i okna stały się coraz szczelniejsze. Choć nowe technologie sprzyjają utrzymaniu pożądanej temperatury, pogorszeniu ulega wtedy jakość powietrza. Rozwiązaniem tego problemu może być gładź regulująca mikroklimat, odznaczająca się pozytywnym wpływem na samopoczucie domowników.

Warto upewnić się, że wybrana gładź na ścianach będzie sprzyjać uzyskaniu wystarczająco gładkiej powierzchni pod malowanie, dbając przy tym o niezwykle istotną kwestię, jaką jest regulacja wilgotności we wnętrzach. Gładź regulująca mikroklimat umożliwia bardzo dobrą dyfuzję pary wodnej – gładkie ściany gromadzą wówczas nadmiar wilgoci, oddając ją do powietrza w przypadku niedoboru.

Dlaczego gładź regulująca mikroklimat jest tak istotna?

Odpowiednio dobrana gładź na ścianach pozwala utrzymać wilgotność na optymalnym dla człowieka poziomie, wynoszącym od 40% do 60%. Należy pamiętać, że przebywanie w pomieszczeniach, których wilgotność nie mieści się w tym przedziale, może przyczynić się do problemów zdrowotnych.

Zbyt wysoki poziom wilgoci, wynikający m.in. z gotowania, kąpieli czy prania, sprzyja tworzeniu się środowiska odpowiedniego dla szkodliwych grzybów-pleśni oraz innych chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą być trudne do zwalczenia. Z kolei zbyt suche powietrze zwiększa groźbę infekcji naszych dróg oddechowych. Warto upewnić się, że wybrana gładź na ścianach wspiera istotny czynnik, jakim bez wątpienia jest regulacja mikroklimatu.

Postaw na Baumit IonitFinish

Szukasz produktu, który będziesz mógł stosować przy zróżnicowanych pracach budowlanych oraz remontowych? Baumit IonitFinish to produkt o bardzo korzystnych cechach użytkowych i roboczych, który można stosować do szpachlowania na gładko oraz wypełniania spoin w wielu typach podłoża. Gładź na ściany Baumit IonitFinish można aplikować na płyty gipsowo-kartonowe, beton czy mineralne tynki wewnętrzne.

Gładź regulująca mikroklimat Baumit IonitFinish to doskonała propozycja dla osób, którym zależy zarówno na nieskazitelnej bieli i gładkości, jak i podwyższonej trwałości oraz estetyce. Produkt marki Baumit wyróżnia się kremową konsystencją i unikalną formułą.

Dlaczego warto sięgnąć po rodzinę produktów Baumit Ionit?

Gładkie ściany to zaledwie połowa sukcesu. Jeśli chcesz poprawić mikroklimat swojego wnętrza, warto uzupełnić oddychającą masę szpachlową IonitFinish drugim produktem z serii Baumit Ionit – farbą mineralną Baumit IonitColor, która wytwarza w powietrzu naturalne jony i skutecznie oczyszcza pomieszczenia z nagromadzonego kurzu, pyłków a nawet aerozoli, mogących przenosić groźne wirusy!

Jak pokazują aktualne badania, jony są w stanie zneutralizować aż 60% aerozoli, powstałych wskutek mówienia czy oddychania. Oba produkty z rodziny Baumit Ionit zostały nagrodzone znakiem jakości natureplus®. Tytuł ten jest przyznawany produktom spełniającym restrykcyjne wymagania w zakresie ochrony zdrowia domowników oraz środowiska naturalnego. Już dziś zapoznaj się z pełną charakterystyką produktów z rodziny Baumit Ionit i dowiedz się, dlaczego warto zadbać o domową aurę.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.