Oringi – kiedy je wymienić i co wybrać?

Oringi to jedne z najczęściej używanych uszczelek, które obecnie można kupić bez problemu w wielu sklepach. Mają bardzo szerokie zastosowanie i używane są w wielu różnych sprzętach i instalacjach. Kiedy trzeba je wymienić na nowe? Jak je dobrać?

Czym są oringi?

Pod pojęciem oringów znajduje się rodzaj uszczelek, które najczęściej produkowane są z materiałów elastomerowych – różnych gatunków gumy.

Oringi – https://www.uszczeltech.pl/oferta/oringi.htm wyróżniają się swoją budową – przypominają one oponę lub obwarzanka. Ze względu na taką formę zapewniają również bardzo dobrą szczelność, ponieważ w trakcie łączenia ze sobą dwóch płaszczyzn z użyciem oringa rozchodzi się on nieco na boki, zapewniając wysoki poziom ochrony przed przeciekaniem.

Najczęściej oringi stosowane są w samochodach oraz w innych pojazdach, ale również można spotkać się z nimi w maszynach, urządzeniach i w instalacjach, na przykład w instalacjach klimatyzacyjnych, sanitarnych.

Kiedy wymienić oringi na nowe?

Uszczelki jak oringi, podobnie jak inne rodzaje uszczelek, narażone są na zniszczenie, dlatego konieczne jest ich kontrolowanie, a w razie pojawienia się ich usterek należy wymienić je na nowe.

Podobnie jak w przypadku innych typów uszczelek gumowych oringi z czasem tracą swoją elastyczność, czyli parcieją. Wtedy zmniejsza się także ich zdolność uszczelniająca. Dodatkowo mogą być one narażone na uszkodzenia mechaniczne, które również wywołują ich nieszczelność.

Gdy zatem uszczelki przestają spełniać swoją funkcję, konieczne jest zastąpienie ich nowymi.

Jakie oringi wybrać?

Oringi oferowane są w różnych wariantach do wyboru. Podstawowe parametry, które służą do ich opisu, to ich średnica wewnętrzna oraz grubość.

Dodatkowo na ich właściwości wpływa materiał, z jakiego są one wykonane. Do produkcji uszczelek najczęściej stosowane są gumy o właściwościach olejoodpornych, czyli odpornych na oleje, smary oraz innego rodzaju węglowodory alifatyczne, między innymi benzynę, propan-butan. Od rodzaju materiału zależy również odporność uszczelek na kwasy i zasady oraz na niskie i wysokie temperatury.

Zatem wtedy, gdy konieczne jest zastosowanie nowych uszczelek typu oring, duże znaczenie ma sprawdzenie ich wymiarów oraz materiału, z jakiego są one wyprodukowane. Tylko wtedy będą mogły one zapewnić maksymalną skuteczność, czyli szczelność połączenia.

Gdzie kupić oringi?

Uszczelki typu oring są oferowane przez wiele sklepów i można kupić je stacjonarnie oraz online. Bardzo często oferowane są one również w formie zestawów, w skład których wchodzi wiele uszczelek o różnych średnicach i grubościach.

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.