Konstrukcje szklane w Twoim domu – 4 pomysły

Budujesz lub remontujesz swoje mieszkanie i pragniesz nadać wnętrzom nowoczesnego charakteru? Konstrukcje szklane to elementy architektoniczne, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również są łatwe w utrzymaniu czystości i zapewniają długie użytkowanie na lata. Dowiedz się, jak można wykorzystać szkło hartowane w domu i jakie są jego zalety.

1. Konstrukcje szklane w kuchni

Warto podkreślić, że szkło hartowane, z którego powszechnie wykonywane są konstrukcje szklane, nie odkształca się ani nie niszczeje pod wpływem wysokich temperatur czy dużej wilgotności, która panuje w kuchni. Dlatego panele szklane chroniące ścianę przy blacie kuchennym czy ozdobne wstawki przy kuchence gazowej, indukcyjnej czy elektrycznej to praktyczna ozdoba, która nada pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Panele mogą być bowiem farbowane na rozmaite kolory i wzory np. w marmurkowy, połyskujący motyw.

2. Konstrukcje szklane, które pozwalają dzielić przestrzeń

Masz dużą sypialnię, w której chciałbyś wydzielić przestrzeń biurową, ponieważ pracujesz zdalnie? A może w salonie chcesz urządzić kącik zabaw dla dzieci? Konstrukcje szklane, takie jak drzwi przesuwne czy ścianki działowe, pozwalają podzielić przestrzeń na dwa pomieszczenia, a jednocześnie uniknąć klaustrofobicznego efektu. Warto nadmienić, że szkło hartowane całkiem nieźle pochłania dźwięki, dlatego świetnie sprawdzi się jako element wydzielający pokój zarówno do spokojnego relaksu, jak i pełnej skupienia pracy.

3. Szklane konstrukcje w łazience – kabiny, ścianki i półki

Szkło hartowane doskonale sprawdza się również w łazience, gdzie wszelkie surowce są narażone na niekorzystne działanie wilgoci, gwałtowne zmiany temperatur czy powstawanie pleśni i grzybów. Szklane konstrukcje nie mają porowatej struktury, dlatego są higieniczne i łatwe w pielęgnacji. Transparentne lub półtransparentne szkło dodatkowo pięknie odbija światło i rozjaśnia nawet małe pomieszczenia pozbawione okien.

W łazience można zamontować panele szklane na całej długości ścian, funkcjonalne półki pod lustro czy dużą kabinę prysznicową z brodzikiem lub bez, czyli tzw. prysznic walk-in.

Rys. Szyba prysznica walk-in

4. Konstrukcje szklane, które witają gości?

Szklane konstrukcje mogą również występować w formie daszków chroniących drzwi wejściowe. Ten element architektoniczny nie tylko od progu ozdabia mieszkanie, ale również chroni wchodzących przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi -wiatrem, śniegiem czy deszczem. W dodatku dzięki zastosowaniu zadaszenia domofon, skrzynka na listy czy fasada budynku dłużej zachowuje nienaruszony wygląd.

Konstrukcje szklane od Prolinea – praktyczne i niebanalne

Chcesz wykorzystać konstrukcje szklane w swoim domu? Sięgnij po usługi firmy Prolinea – specjalistów od elementów architektonicznych wykonanych z bezpiecznego, certyfikowanego szkła hartowanego. Warto podkreślić, że aranżacje mogą być wykonane pod gusta zamawiającego – ze szkła mlecznego, transparentnego lub barwionego na dowolne motywy czy kolory. Wejdź na stronę firmy, zapoznaj się z dotychczasowymi realizacjami i zamów własny projekt

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.