Co można powiedzieć o klimatyzacji ewaporacyjnej?

Standardowy klimatyzator ma za zadanie schładzać powietrze w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, a wyposażony w funkcję grzewczą, może również dogrzewać powietrze, wspierając główne systemy. Klimatyzacja ewaporacyjna natomiast to nieco inne urządzenie, gdyż jest wyposażone w systemy chłodząco-wentylujące. Taka klimatyzacja daje możliwość schładzania pomieszczeń o dużych kubaturach, a przy tym zużywać do 80% mniej energii elektrycznej w odniesieniu do standardowych klimatyzatorów. Ponadto klimatyzator ewaporacyjny wtłacza do pomieszczenia świeże powietrze, dokonując innowacyjnego wietrzenia wraz z całkowitą wymianą powietrza. Gdzie ma zastosowanie taka klimatyzacja i na czym polega jej działanie?

Działanie klimatyzacji ewaporacyjnej

Klimatyzer wodny, inaczej klimatyzator ewaporacyjny działa na podobnej zasadzie, co klimatyzatory standardowe, ale pracuje w nich inny czynnik chłodniczy. Budowa klimatyzera wodnego to mające za zadanie schładzać przepływające powietrze panele celulozowe. Po uruchomieniu klimatyzera na lamele paneli spływa woda i je nawilża, a jednocześnie zaczyna po nich spływać zasysane gorące i suche powietrze. Napotykając wilgoć i chłód paneli, powietrze wraz z wodą odparowują, przejmując wilgoć i chłód. W wyniku tego wydmuchiwane z klimatyzera powietrze jest świeże, nawilżone oraz chłodne.

W zależności od modelu oraz wymagań klienta urządzenie ewaporacyjne może wyrzucać uzdatnione powietrze od dołu, z góry lub z boku, a dużą dodatkową zaletą klimatyzerów jest regulacja, która może posiadać nawet 10-stopniową skalę. Ponadto klimatyzery są doposażane w siatki filtrujące, mające za zadanie zabezpieczać panele przed zanieczyszczeniami.

Klimatyzatory ewaporacyjne – zastosowanie

Główna zaleta klimatyzacji ewaporacyjnej to wyraźnie inne wymagania środowiskowe odnośnie do jej pracy. Gdy [b]klimatyzacja[/b] standardowa powinna pracować przy drzwiach i oknach zamkniętych, to klimatyzery pracują najczęściej w miejscach, w których drzwi i okna są nierzadko permanentnie pootwierane. Co więcej, nie obniża to w żaden sposób wydajności klimatyzerów, ani nie zawyża ich kosztów użytkowania. Ponadto klimatyzer nawilża powietrze, a to dobrze wpływa na zdrowie ludzi przebywających w wychłodzonym pomieszczeniu. Klimatyzacja ewaporacyjna to sposób na zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Schładzacze ewaporacyjne znajdują zastosowanie w wielu miejscach, spośród których wyróżnić można:

• piekarnie i cukiernie;
• kuchnie stołówkowe i restauracyjne, a także same pomieszczenia jadalni;
• drukarnie;
• hale sportowe, a także produkcyjne oraz magazynowe;
• centra handlowe;
• pieczarkarnie.

Ponad wymienione trzeba tutaj uwzględnić fakt, że nie jest to lista zamknięta, ponieważ klimatyzacja ewaporacyjna jest wykorzystywana praktycznie wszędzie, również w domach prywatnych. Ogólne zastosowanie klimatyzerów należy rozpatrywać pod kątem tego, czy w danym środowisku niezbędne jest częste wietrzenie. Do takich właśnie miejsc klimatyzery nadają się idealnie.

To właśnie skutkuje tym, że klimatyzatory ewaporacyjne są urządzeniami cieszącymi się coraz większą popularnością. Również dlatego, że są przyjazne środowisku naturalnemu poprzez wysoką energooszczędność.
Dowiedz się więcej o klimatyzacji na Santier.pl

Więcej informacji

Branża budowlana w Polsce

Branża budowlana w Polsce to wciąż jeszcze nie wyeksploatowany fragment rynku. Buduje się u nas dużo, a koszty są stosunkowo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Inżynierzy budownictwa z reguły nie są ludźmi bez pracy, a inwestycje w naszym kraju napędzają szybki rozwój branży. Zarówno budownictwo przemysłowe, drogowe jak i to w skali mikro generuje miejsca pracy i sprawia że kierunki studiów z nim związane stają się coraz bardziej popularne.

Prawie połowa budynków mieszkalnych w Polsce to te z okresu PRL. Dodatkową grupę stanowią budynki postawione jeszcze w okresie II RP i wcześniej. Pozostała część to budownictwo współczesne.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat rozwój branży budowlanej przypomina sinusoidę, okresy spadku przeplatają się z okresami wzrostu liczby wznoszonych budynków.

Budownictwo przemysłowe w Polsce przechodziło słabszy okres szczególnie na początku obecnej dekady i u schyłku poprzedniej. Podobnie przedstawiała się sprawa z budownictwem indywidualnym. Jednak obecnie ten specyficzny sektor budownictwa jakim jest budownictwo przemysłowe notuje z roku na rok widoczną poprawę.

Łączna wartość inwestycji w budownictwie przemysłowym stale rośnie. Budownictwo przemysłowe obejmuje swym zakresem inwestycje związane z energetyka, budowę rurociągów, magazynów i innych budynków przemysłowych oraz fabryk. W ostatnich latach budownictwo przemysłowe odnotowało zarówno wzrost popytu, jak i wzrost podaży. Inwestorzy mają możliwość wyboru wykonawców spośród wielu wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

Dość niedomagający polski system fiskalny sprawia, że duża część inwestorów z branży budownictwa przemysłowego ucieka za granicę. Zjawisko jest powszechne i jeśli rząd krajowy nie będzie potrafił zatrzymać polskich inwestorów, kapitał będzie stale odpływał.

O przyszłości branży budowlanej mówi się jednym głosem: „nadejdzie spowolnienie.” Trudno określić, kiedy i na jaką skalę. Niektórzy już odczuwają pierwsze symptomy spowolnienia. Jednak to nieuniknione zahamowanie nie jest obarczone dużym niepokojem: „kryzys ma szansę wywrócić wszystko do góry nogami, a później może w końcu będzie dobrze.” Oceny bieżącej sytuacji na rynku budowlanym różnią się choćby z punktu widzenia realizacji inwestycji publicznych i prywatnych. Liderzy branży budowlanej najwyższe noty dla kondycji rynku wystawiają budownictwu infrastrukturalnemu, mieszkaniowemu oraz przemysłowemu.